Akademia Rodzica
SZKOLENIA Z SEBASTIANEM CISZEWSKIM
Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
mam przyjemność zaprosić do udziału w niezwykłym cyklu szkoleń skierowanych do osób, dla których >radość życia< naszych dzieci należy do spraw najważniejszych.
Świat potrzebuje mądrych dzieci tak samo jak mądrych dorosłych. Ta myśl przewodnia skłoniła mnie do zaprojektowania tematów szkoleń, dzięki którym my dorośli, możemy rozwijać własne kompetencje a następnie wzmacniać potencjały naszych pociech.
Dorośli nie potrzebują szkoleń, na których ktoś im powie jak mają żyć. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której będą mogli znaleźć odpowiedzi na najważniejsze dla siebie pytania. Potrzebują obecności innych osób, dzięki którym będą mogli lepiej rozumieć siebie - swoje potrzeby, emocje i działania.
Wybrałem dla Państwa zagadnienia, które należą do kanonu tematów rodzica XXI wieku. Być może niektóre tematy z naszej dorosłej perspektywy są "mniej ważne". Z perspektywy dzieci i młodzieży bywa zgoła inaczej.
Zapraszam do bliższego zapoznania się z moją ofertą.
z wyrazami szacunku
Sebastian Ciszewski
CEL GŁÓWNY AKADEMII RODZICA
Głównym celem Akademii jest stworzenie bezpiecznej i konstruktywnej przestrzeni do odkrywania i doskonalenia praktycznych umiejętności rodzicielskich.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poznanie praktycznych technik pracy z dziećmi i młodzieżą,
- uczenie się poprzez doświadczanie i w kontakcie z innymi dorosłymi,
- możliwość wymiany doświadczeń rodzicielskich,
- znajdowanie motywacji do doskonalenia swoich umiejętności rodzicielskich,
- poszerzanie świadomości w byciu rodzicem,
- bieżące projektowanie i wdrażanie działań wychowawczych przez rodziców i opiekunów.
FORMY SZKOLENIOWE
Spotkania odbywać się będą w formie interaktywnych warsztatów z elementami prezentacji, miniwykładów, dyskusji i gier szkoleniowych.
Grupa szkoleniowa liczyć będzie maks. 15 osób.
TEMATYKA SZKOLEŃ:
Część pierwsza
Spotkanie 1: Sztuka wyrażania potrzeb
Potrzeby ma każdy człowiek - mały, średni i duży. Wyrażanie potrzeb i ich zaspokajanie to już umiejętność nie dana każdemu w równym stopniu. Na pierwszym spotkaniu dowiemy się czym jest potrzeba, czym różni się od zachcianki, jakie potrzeby mają dzieci, jakie młodzież a jakie dorośli.
Spotkanie 2: Świat emocji
Zamieńmy pytanie: JAK się czuję na CO czuję? Jest różnica, prawda? Drugie spotkanie to spotkanie z emocjami i uczuciami. Dlaczego tak trudno nam je wyrażać w relacjach międzyludzkich? Czym jest radość, złość, smutek, strach, wstyd? Jak rozwijać w sobie empatię? Poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Spotkanie 3: Komunikacja bez przemocy
Kolejne spotkanie to okazja do poznania uznanej w świecie metody komunikacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi - Komunikacji bez przemocy (Nonviolent Communication - NVC). Dowiemy się dlaczego warto mówić językiem żyrafy a odrzucić język szakala.
Spotkanie 4: Gdzie jest ukryta motywacja?
Temat motywacji należy do najczęściej zamawianych tematów szkoleń edukacyjnych przez rodziców i nauczycieli. Jak sprawić, żeby dziecko chciało się uczyć, sprzątać, czytać książki itd.? Co z nagradzaniem i karaniem? Jak wreszcie sprawić, żeby nam dorosłym chciało się ...? Zacznijmy od siebie.
Spotkanie 5: Superwizja
Spotkanie zamykające cykl poświęcone jest superwizji działań podejmowanych przez rodziców i opiekunów w relacjach ze swoimi dziećmi w trakcie trwania całego bloku.
Część druga
Spotkanie 1: Sztuka rozwiązywania konfliktów
Drugi blok szkoleń rozpoczniemy od poznania metody Thomasa Gordona - Wychowanie bez porażek. Podstawowym założeniem tej koncepcji jest sztuka kompromisu i brak przegranego w końcowym rozrachunku sytuacji konfliktowej.
Spotkanie 2: Techniki uczenia się
Szkoła i uczenie się dopada każdego. Szkoła była, jest i będzie. Zmienia się jednak świat. Dynamicznie rozwijają się technologie. Warto skorzystać ze sprawdzonych metod uatrakcyjnienia nauki i zwiększenia jej efektywności. Na spotkaniu poćwiczymy techniki pamięciowe oraz poznamy tajemnice map myśli.
Spotkanie 3: Czas wolny - wspólny czas
Czas wolny może być czasem pustym tzn. bezproduktywnie przeżytym, bez satysfakcji. Niezależnie od kwestii ile czasu wolnego mamy i jak często jest on nam dany warto go spędzić konstruktywnie. Na spotkaniu poszukamy oczywistych i nieoczywistych sposobów przeżywania ciekawych chwil z kontakcie z dzieckiem. W przypadku dzieci starszych poznamy sposoby wspierania ich "chodzenia własnymi ścieżkami".
Spotkanie 4: Zarządzanie sobą w czasie
Spotkanie czwarte to szansa na poznanie najbardziej znanych technik zarządzania sobą w czasie. Program tego krótkiego szkolenia obejmuje następujące zagadnienia: autodiagnoza zarządzania czasem, reguły zarządzania czasem, wyznaczenie celów
i planowanie, zarządzanie priorytetami, złodzieje czasu.
Spotkanie 5: Superwizja
Spotkanie zamykające cykl poświęcone jest superwizji działań podejmowanych przez rodziców i opiekunów w relacjach ze swoimi dziećmi w trakcie trwania całego bloku.
Część trzecia
Spotkanie 1: Współczesne technologie informatyczne
Jako dorośli nieustannie staramy się nadążać za postępem technologicznym. Świat telefonów, smartfonów, komputerów, tabletów, gier komputerowych, komunikatorów... Oj dużo tego. Szkolenie otwierające trzecią część Akademii Rodzica poświęcamy próbie ogarnięcia świata w jakim teraz żyją dzieci i młodzież.
Spotkanie 2: Tabu - trudne tematy
To bardzo ważne spotkanie, na którym zastanowimy się jak rozmawiać na trudne tematy z dziećmi. Być może to tematy religijne, seksualne a może związane z chorobą lub śmiercią. Jeśli my dorośli nie nauczymy się tych tematów podejmować, nasze dzieci znajdą innych ludzi, którzy przedstawią im swój punkt widzenia. Warto być pierwszym i mądrym doradcą.
Spotkanie 3: Zagrożenia tego świata
O uzależnieniach można mówić z pozycji nakazu - nie wolno ci palić, pić, brać narkotyków. Często w szkołach odbywają się właśnie zajęcia w takim podejściu. Uzależnienie to proces. Warto poznać i zrozumieć, że nawet jedzenie lub dbanie o sportową sylwetkę może być zagrożeniem. Ten warsztat będzie o silnej woli a nie o kiwaniu palcem i groźnej minie.
Spotkanie 4: Kariera - plany na przyszłość
Zajmując się dziś myślmy o jutrze. W dynamicznie zmieniającym się świecie trudno o przewidzenie jaki on będzie za kilkadziesiąt lat. Tym większa odpowiedzialność na barkach rodziców pragnących spakować do walizki na przyszłość najbardziej potrzebne rzeczy. Na spotkaniu zastanowimy się jak strategicznie planować przyszłość naszych dzieci.
Spotkanie 5: Superwizja
Spotkanie zamykające cykl poświęcone jest superwizji działań podejmowanych przez rodziców i opiekunów w relacjach ze swoimi dziećmi w trakcie trwania całego bloku.
SPRAWY ORGANIZACYJNE
Program Akademii Rodzica został podzielony na trzy bloki programowe. Możliwy jest udział we wszystkich spotkaniach w ramach trzech bloków lub w wybranym bloku. Grupa ma charakter zamknięty (stały skład) w trakcie pracy podczas bloku programowego (5 spotkań).
W ramach wybranego bloku uczestnik bierze udział w czterech szkoleniach tematycznych oraz jednym spotkaniu superwizyjnym. Superwizja to wspólne przyjrzenie się działaniom podejmowanym przez rodziców i opiekunów w relacjach ze swoimi dziećmi w tracie trwania całego bloku. Koncepcja Akademii Rodzica zakłada również, że czas pomiędzy spotkaniami można nazwać przestrzenią warsztatu permanentnego, w trakcie którego rodzice i opiekunowie budują zmiany w relacjach ze swoimi dziećmi.
Brando Group realizuje Akademię Rodzica we współpracy z lokalnymi partnerami na terenie całej Polski. Tematy wchodzące w skład bloków tematycznych mogą być modyfikowane oraz zamieniane w zależności od wyboru ostatecznej koncepcji. Decyzję odnośnie miejsca i terminarza spotkań oraz kosztów i zapisów będą upubliczniane we właściwym czasie.
Bieżące informacje o Akademii Rodzica będą zamieszczane na stronie http://www.brandogroup.pl i http://www.facebook.pl/brandogroup. Istnieje również możliwość otrzymywania wiadomości e-mailowych po zapisaniu się do Newslettera Brando Group. Link na stronie firmy.